Naše dieťa ide do školy

Keď máme doma prváčika, môže sa stať, že nejakú dobu bude v rodine všetko prevrátené hore nohami. Alebo aj nie, ono predsa záleží aj na tom, ako sa so školou vyrovnávajú rodičia.

Samozrejme, že keď ide naše dieťa do školy, zúročujeme to, ako sme sa s ním na školu pripravovali v predškolskom období. Existuje kopa chytrých príručiek, čo môžeme a mali by sme urobiť, aby dieťa nešlo do školy ustráchané. Aby sa na školu tešilo. Aby z nej nebolo vystresované. Výstižne to vyjadril anglický psychológ Richard C. Woolfson vo svojej knihe Bystré dieťa.

Pre rodičov školákov má dôležité odporúčania:

  • Buďte spontánni. Vaše dieťa sa veľa naučí jednoduchým pozorovaním a komunikáciou v rámci každodennej rutiny. Vám to trebárs môže pripadať nudné, ale pre dieťa je spontánne správanie zaujímavé.
  • Bavte sa. Stimulovať dieťa v napätej atmosfére nie je zábavné ani pre jednu stranu. Dieťa, ktoré trpí úzkosťou, sa neučí. Dbajte na to, aby jeho stimulácia bola príjemným zážitkom. Dieťa sa nemusí stále smiať, ale malo by sa baviť.
  • Podporujte voľnú hru. Vývoj dieťaťa urýchľuje aj častá príležitosť k tomu, aby si dieťa samo vybralo, čo chce robiť. Aby si mohlo na vlastnú päsť precvičovať, čo už sa naučilo.
  • Chváľte pokroky. Zaujatie dieťaťa pre zdolávanie stále nových a nových úloh vo výuke podporuje vaša radosť z jeho pokrokov. Chválou je dieťa vnútorne motivované k tomu, aby sa stále zlepšovalo. A pýcha, ktorú uvidí na vašej tvári, ho poženie ešte viac.
  • Užívajte si jeho spoločnosť. Ukážte mu, že je jedinečné. Vaša láska a radosť z toho, že ste s ním, zvyšujú jeho sebaistotu pri učení. Považujte sa za "študijného" partnera vášho dieťaťa. Jeho rozvoj závisí na komunikácii medzi jeho schopnosťami a vašou osobnosťou.

Je toho veľa, čo bude musieť prváčik zvládnuť. Ale záleží nielen na učiteľoch, ale i na rodine, či si dieťa už od začiatku vypestuje pozitívny vzťah ku škole. Či sa presadí v kolektíve ďalších detí tým, že si bude veriť.

V tomto seriáli sa budeme rozprávať o všetkom, čo prináša školský vek. A budeme veľmi radi, keď nám napíšete o svojich skúsenostiach a spýtate sa na čokoľvek, čo vás trápi.

Výrobky PLUS

Zoznámte sa s Nestlé výrobkami, ktoré sú kvalitné a chutné. Výrobky sa vyznačujú nutričnou výhodou alebo vás prekvapia ďalšími výhodami, napríklad jednoduchou prípravou.
Produktové rady

BON PARI ŽELÉ PREMIUM 50 % OVOCNÁ ŠŤAVA 80 g NESCAFÉ DOLCE GUSTO NESQUIK JOJO Vexta 80 g JOJO Princezny 80 g BON PARI ORIGINÁL 90 g NESCAFÉ GOLD Crema
JOJO Mixle Pixle 90 g NESCAFÉ CLASSIC Crema ORION GRANKO Exclusive 200 g NESCAFÉ 2in1 NESCAFÉ DOLCE GUSTO Latte Macchiato Unsweet Resource® Optifibre®
Caro ORIGINÁL 200 g BON PARI VITAMÍN C 90 g ORION GRANKO 250 g NESCAFÉ GOLD Original JOJO Marshmallow 80 g Ricoré Caro 250 g