Čo potrebujú deti v príkrmoch?

Dieťa má už čoskoro po narodení veľmi rozmanité chute.Spočiatku ich prijíma spoločne s materským mliekom, neskôr ich však začne vnímať aj inou cestou ako len dojčením.

Pokiaľ sa vaše bábätko dostáva do fázy, kedy mu už prestáva mlieko stačiť, môžete ho po odporučení lekárom začať prikrmovať. Príkrm sa odporúča začať podávať najskôr na konci 4. mesiaca a najneskôr na konci 6. mesiaca. Na konci šiesteho mesiaca už materské mlieko nepostačuje na pokrytie všetkých energetických a nutričných potrieb dieťaťa. Príkrmy potom pomáhajú prispievať k optimálnemu rastu, vývoju mozgu a k budovaniu obranyschopnosti. Najvhodnejšie pre prvé prikrmovanie sú jednozložkové zeleninové pyré. "Vždy sa začína jedným zeleninovým príkrmom na obed. Až po zavedení mäsovo-zeleninových príkrmov sa pridáva ovocie ako dopoludňajšia desiata alebo poobedný olovrant," vysvetľuje MUDr. Jana Fabianová. "Ako prvé sa podáva varená mixovaná mrkvička lyžičkou počas 3-4 dní. Pokiaľ ju dieťa dobre znáša, pridáva sa k mrkvičke uvarený mixovaný zemiak a ďalej brokolica. Vždy je nutné po zavedení nového druhu zeleniny podávať ju niekoľko dní, či sa nevyskytne nejaká alergická reakcia. Potom už môžete pridať mixované kuracie mäso, ktoré je potrebné podávať denne. Jedenkrát týždenne namiesto mäsa je možné pridať do príkrmu žĺtok."

Prečo sa začína zeleninou? "Zelenina má na rozdiel od ovocia neutrálnu chuť - sladká chuť ovocia je totiž považovaná za návykovejšiu, takže by u dieťaťa mohlo dôjsť k odmietaniu nesladkých potravín. Ovocím sa väčšinou nahradzuje dopoludňajšia desiata alebo popoludňajší mliečny olovrant," vraví MUDr. Fabiánová a upozorňuje na to, že vždy by sa malo začínať tepelne opracovaným ovocím, t.j. vareným. Je menej agresívne, čo sa týka rozvoja alergie. A začať skúšať ovocie je najlepšie tak za 14 dní od zavedenia zeleniny. K večernému kŕmeniu kašou je pre začiatok najvhodnejšia kaša ryžová, ktorá neobsahuje lepok a je ľahko stráviteľná. Kedy začať pripravovať kašičky dojčenému dieťaťu, to záleží na individuálnej potrebe dieťaťa, preto sa najprv poraďte so svojím praktickým detským lekárom.

Ako s prikrmovaním začať?

MUDr. Jana Fabianová radí pre prvé prikrmovanie zvoliť čas obeda. Príkrmy podávame mäkkou plastovou lyžičkou s neostrými okrajmi. Lyžičku vložte dieťaťu do úst na jazyk a ľahko zatlačte, čo ho prinúti k posunu sústa hornou perou z lyžičky. Kým sa dieťa naučí potravu takto posúvať, bude to však vyžadovať cvik. Niekedy prvé pokusy vypadajú, že sa sústo vráti von z úst - to však vôbec nemusí znamenať, že malému stravníkovi nechutí. "Pokiaľ na prvý pokus zje drobček hoci len jednu lyžičku príkrmu, považujte to za veľký úspech," upozorňuje pani doktorka. A čo je dôležité? Počiatočné prikrmovania samozrejme zakončite dojčením.

Náš tip:

Sledujte Nestlé nutričný plán!


Odborníci z Nestlé na detskú výživu pripravili Nestlé nutričný plán, ktorý slúži ako sprievodca štyrmi vývojovými stupňami a radí v otázkach výberu správnej výživy. Správne zloženie a vyváženie všetkých ingrediencií je totiž pre jednotlivé fázy vývoja dieťatka najdôležitějšie. A pretože sa produkty Nestlé skladajú z kvalitných tukov, esenciálnych mastných kyselín, sacharidov a obsahujú vhodné množstvo kvalitných bielkovín, vitamínov a minerálov, je dobré ich vyskúšať. Nestlé nutričný plán má za cieľ pomáhať vášmu bábätku získavať tie správne stravovacie návyky, ktoré sú dôležitým základom pre jeho dobrý zdravotný stav i v neskoršom veku.